Život od výplaty k výplatě: jak se dostat ze začarovaného kruhu

Život od výplaty k výplatě: jak se dostat ze začarovaného kruhu

Život od výplaty k výplatě je nekonečný boj. Nájem, půjčky, dluhy, cestování, komunikace, jídlo, energie … Právě jste dostali plat a už sedíte s prázdnými kapsami a čekáte na další. A cyklus se znovu opakuje. V takové situaci je téměř nemožné soustředit se na dlouhodobé cíle a stavební spoření. Veškeré úsilí a zdroje jsou vynakládány na řešení krátkodobých finančních problémů. I nevinné věci, jako je členství v posilovně nebo večeře v restauraci, často nejsou k dispozici.

Tento životní styl přispívá k chronickému stresu. A neustálý stres na pozadí, ukazuje výzkum, vede ke špatným finančním rozhodnutím. Kruh je uzavřen. V tomto článku se podíváme na to, jak přestat žít z výplaty do výplaty a navždy prolomit tento „začarovaný kruh“.

Co je výplata od výplaty k životu?
Mnoho lidí si neuvědomuje, že se nachází ve finančně zranitelné situaci. Zde jsou některé známky toho, že žijete od výplaty k výplatě:

Nestanovujete si dlouhodobé cíle.
Nemáte finanční polštář.
Pravidelně si berete spotřebitelské půjčky nebo drobné dluhy od blízkých.
Váš příjem je nižší nebo roven vašim výdajům.
Nákupy, které neřeší aktuální problémy, ale ovlivňují celkovou kvalitu života, často odkládáte. Například členství v tělocvičně, jazykové kurzy, cestování, rutinní zdravotní prohlídky.
Cítíte strach z rozchodu s penězi.
Je zřejmé, že v takových podmínkách se člověk neustále cítí vyčerpaný a zranitelný. Pokud se snažíte vyžít každé dva týdny, nejste sami. Téměř 80% lidí v Rusku žije stejným způsobem. Proto se musíte přestat stydět a skrývat svoji finanční situaci (především před sebou). A začněte jednat.

Přerušení života od výplaty k výplatě vyžaduje vytrvalost a jasnou strategii. I když máte pocit, že jste vyčerpali všechny své možnosti, existují účinné metody, jak upravit své výdaje, příjmy a úspory.

Přestaňte žít od výplaty k výplatě: 4 kroky
Pamatujte si, že sledování vašich výdajů je více než polovina bitvy. Pokud máte pocit, že nemáte kontrolu nad svými penězi, začněte s rozpočtováním. Toto je první a nejdůležitější krok, jak se dostat ze začarovaného kruhu. Za pár týdnů se budete cítit finančně jistější.

1. Vytvořte si rozpočet
Naplánujte si rozpočet. Nezáleží na tom, kde to máte uložené – v poznámkovém bloku, v tabulce Excelu nebo v aplikaci. Musíte vyzkoušet různé způsoby a zjistit, co vám nejlépe vyhovuje. Stáhněte si program Stáhněte si program Domácí účetnictví a ověřte si, jak je to pro vás pohodlné a efektivní. Rozpočet musí obsahovat takové prvky, jako je váš předpokládaný příjem (mzda, práce na částečný úvazek, pronájem, vrácení dluhů), vaše povinné výdaje (nájemné, veřejné služby, doprava, pojištění, platby za auto, povinné platby půjčky), plán vytváření úspor a splácení dluhu, stejně jako vaše zbytečné utrácení.

2. Sledujte své výdaje
Při vytváření rozpočtu se podívejte na své výdaje za poslední dva až tři měsíce. Udělejte si alespoň přibližný obrázek o svých standardních výdajích. Navíc s rozpočtováním bude vše konkrétnější. Na základě minulých výdajů si stanovte cíle na několik příštích měsíců a začněte sledovat své každodenní nákupy. Máte na obzoru velké výdaje, jako jsou dárky z dovolené nebo placení daní? Rozpočtujte to a upravte své volitelné výdaje.

3. Zbavte se kreditních karet
Kreditní karty jsou tím, co nás drží od výplaty k výplatě. Nekonečný převod zůstatku kreditní karty z měsíce na měsíc nepovede k ničemu dobrému. Vytvořte si plán na splacení dluhu na kartě. Využijte co nejvíce svých dostupných finančních prostředků – dočasně se toulejte v restauracích, barech a na cestách. Ano, budete muset na krátkou dobu změnit svůj životní styl, ale pak si řeknete, že děkujete sami sobě. Pokud je pro vás tento způsob příliš komplikovaný, doporučujeme vám vzít si spotřebitelský úvěr a zavřít kreditní kartu. Nebudete tedy mít možnost donekonečna zdržovat se splácením dluhu a úrok bude nižší.

Jakmile získáte kontrolu nad svým zůstatkem, používejte kreditní kartu pouze tehdy, když víte, že můžete splatit svůj dluh během doby odkladu, aniž byste museli platit úroky.

4. Úspory, úspory a opět úspory
Úspěch úspor není ani tak v jejich velikosti, jako v konzistenci. Určete částku, která je pro vás pohodlná, i když velmi skromná. Odložte ho každý měsíc. Zkuste tuto částku pomalu zvyšovat na 20% platu. Nejste si jisti, odkud tyto peníze získat? Začněte v malém. Naplánujte si jídlo tak, abyste část jídla nevyhodili do koše. Omezte zbytečné výdaje, které vám neudělají radost. Zkontrolujte své tarify pro internet, telefon, kabelovou televizi. Snižte frekvenci návštěv kaváren, restaurací a barů. Místo auta nebo taxi používejte více veřejnou dopravu.

Je důležité si uvědomit, že rozpočet je změna životního stylu. Pokuste se dostat z těžké finanční situace jako hru. Úrovně musíte dokončit krok za krokem a pustit se do náročnějších úkolů. Užijte si každý ušetřený dolar. Stanovte si zajímavé cíle, které vás inspirují. A pamatujte si, že i ty nejmenší kroky, jako je rozpočtování, jsou velké úspěchy. Neexistuje žádný rychlý způsob, jak ukončit život od výplaty k výplatě, takže trpělivost a důslednost budou vašimi nejlepšími pomocníky. Brzy si začnete užívat uvědomění, že jste převzali kontrolu nad svými financemi. A hned to půjde snáze a rychleji. Přejeme vám hodně štěstí!

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *