Nejlépe placené práce – které profese vydělávají nejvíce?

Nejlépe placené práce – které profese vydělávají nejvíce?

Plat je jeden z faktorů, který je pro zaměstnance při výběru povolání velmi důležitý. Celková výše platu se odvíjí od mnoha různých skutečností. Záleží mimo jiné také na vzdělání či zkušenostech a schopnostech zaměstnance. Jaké další faktory mohou ovlivnit výši platu? A jaké práce jsou nejvýdělečnější v České republice?

Je třeba rozlišovat platy ve mzdové a platové sféře. V takzvané mzdové sféře, neboli podnikatelské či soukromé, určuje výši platu dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Takovým způsobem probíhá dohoda o výší platu v běžných firmách.

Naopak platová sféra, nebo také veřejná či nezisková, určuje výši mzdy podle předem daných tabulek. V platových tabulkách zohledňuje také praxi zaměstnance.

Nejlépe placené profese

Mezi nejlépe placené práce v ČR patří zpravidla profese, ke kterým je třeba speciální vzdělání, schopnosti či dovednosti. Časti jsou tyto práce náročné a stresové. O jaké konkrétní povolání se jedná?

Lékaři

A jaké práce jsou nejlépe placené v ČR? Jednou z nich jsou lékaři, jejichž plat se může vyšplhat až ke 100 tisícům korun. Nicméně výše mzdy se liší napříč různými medicínskými obory. Plat tudíž do velké míry určuje také specializace lékaře. Vysoce ohodnocena je také pozice lékařského poradce, jehož plat se může vyšplhat taktéž ke stovce tisíc korun.

Také lékaři často dosáhnou na jedny z nejvyšších platů.

Práce v IT odvětví

Také IT patří k odvětvím s nejlépe ohodnocenými pracovními pozicemi. Nejlépe placenou prací v této oblasti je IT architekt, nicméně také ostatní profese v IT dosáhnou na vysoký plat. U zkušenějších zaměstnanců se může opět jednat o mzdu přesahující 100 tisíc korun.

Ředitelé firem

Na jeden z nejvyšších platů v ČR dosáhnou také ředitelé především velkých firem, akciových společností nebo společností s ručením omezeným. Někteří si mohou vydělat až 250 tisíc korun, nicméně i v tomto případě záleží na okolnostech, jako je velikost firmy či zkušenosti ředitele.

Jedná se ovšem o poměrně náročnou pozici. Nese s sebou velkou míru odpovědnosti a stresu, a proto tato pozice nemusí být vhodná pro každého.

TIP: Také podnikání může být velmi výdělečné. Zde záleží do velké míry na předmětu podnikání. Je také důležité nepodcenit začátky podnikání.

Je dobré vědět, jak vymyslet název firmy a mít přehled v administrativě, týkající se například živnostenského rejstříku. V dnešní době je možné podnikat také online. Nicméně je dobré vědět, jak podnikat na internetu.

Vysoké platy mají také zaměstnanci v leteckém provozu.

Práce v leteckém provozu

Vysoké platy dostávají také zaměstnanci v leteckém provozu, například piloti, palubní technici, či řídící letového provozu. Právě řídící letového provozu si může vydělat až 200 tisíc korun. Jedná se ovšem o specializovanou a stresovou práci a zdaleka ne každý může tuto práci vykonávat.

Advokáti a makléři

Na slušnou výši platu mohou dosáhnout také advokáti, či právní poradci. Také makléři, ať už realitní, či burzovní si mohou vydělat velký obnos peněz. Do velké míry záleží také na individuálních schopnostech jedince.

TIP: Existuje také několik možností, jak si vytvořit pasivní příjem, který může být vhodný například jako přivýdělek ke stálému zaměstnání. Pasivní příjem může mít například rentiér.

Nejhůře placené profese

Výše zmíněné práce patří k těm nejlépe placených v ČR a mnohými mou být vnímány jako jedny z nejlepších zaměstnání. Mezi nejhůře ohodnocené profese, které často nedosáhnou na průměrné platy v ČR, patří například kurýřiuklízečidělníci či číšníci a servírky.

Na druhou stranu mohou být tyto profese v některých případech nejlépe placené brigády vhodné například pro studenty.

Mezi nejhůře placené profese patří například kurýr.

Faktory ovlivňující platy v ČR

Je několik faktorů, které mají vliv na výši platů v ČR. Jedním z nich je například region, ve kterém je práce vykonávána. Platy v Praze jsou nejvyšší z celé ČR, naopak nejnižší platy jsou v Karlovarském kraji.

Velkou roli ve výší platu hraje také vzdělání. Nejvíce peněz si vydělají vysokoškolsky vzdělaní lidé, naopak nejméně lidé s nedokončeným základním vzděláním. V neposlední řadě ovlivňuje výši platu také pohlavívěk a zkušenosti zaměstnance.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje

[contact-form-7 id=”733″ title=”Czechia”]

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *