Ako úspešne pracovať doma?

Ako úspešne pracovať doma?

Predpokladom úspešnej a kvalitnej práce z domu je vhodné miesto na prácu. Teda miesto, kde môžete svoju prácu vykonávať v kľude, v pohodlí a bez zbytočného vyrušovania. Len málo ľudí má doma k dispozícii samostatnú pracovňu, kde by sa mohli zavrieť pred zvyškom sveta a nerušene pracovať. Väčšina z nás sa musí uspokojiť s pracovným kútikom zriadeným v niektorej z ostatných bežne používaných miestností.

Ale ako si vylepšiť svoje miesto na prácu? To vám teraz prezradím:

 

Najdôležitejším limitujúcim faktorom je priestor, ktorý máte k dispozícii. Budete predsa potrebovať pracovný stôl a pohodlné sedenie, úložné priestory pre pracovné materiály a kancelárske pomôcky, rôzne technické vybavenie – PC, internet, telefón, kopírka, fax a iné.

Domáca pracovňa by mala byť umiestnená mimo hlavného ruchu domácnosti, aby ste mohli v pokoji pracovať. Ideálny je pracovný kútik v spálni, prípadne v obývačke. Veľa vám napovie aj čas, kedy obvykle pracujete – či ste doma sami, alebo je dom plný ostatných členov rodiny.

Najzákladnejšou súčasťou pracovne je vhodný pracovný stôl. Platí čím väčší – tým lepší, ale samozrejme prispôsobený možnostiam pracovného priestoru. Veci, ktoré nie sú nevyhnutné pri každodennej práci, umiestnite preč s dohľadu. S nedostatkom priestoru vám pomôžu zabojovať rôzne úložné priestory – police, skrine, zásuvky, kontajnery na kolieskach.

Umiestnenie stola je taktiež veľmi dôležité. Ideálny je prístup k prirodzenému osvetleniu. Pokiaľ potrebujete použiť umelé osvetlenie, použite také, ktoré poskytuje dostatočne silné svetlo a zároveň vám nebude svietiť do očí. Na tento účel sú ideálne rôzne stolové lampy s tienidlami. Lampu umiestnite na opačnú stranu ako je ruka, ktorou pracujete, aby ste si netienili. Výšku lampy prispôsobte tak, aby vám žiarovka nesvietila priamo do očí, použite tiež vhodné tienidlo.

Svoju úlohu zohrávajú aj farby. Voľte také, ktoré vám pri práci pomôžu. Živšie farby podporujú kreativitu a tvorivosť. Tlmené jemné farby sú vhodné, keď sa potrebujete plne sústrediť a nechcete byť zbytočne rozptyľovaní svojím okolím.

Výber správnej stoličky je taktiež veľmi dôležitý. Na svojom pracovnom mieste predsa strávite niekoľko hodín denne. vaša chrbtica sa Vám za kvalitu istotne poďakuje. Veľmi komfortné sú rôzne posuvné, otočné, nastaviteľné kancelárske stoličky, vďaka ktorým nebudete musieť zakaždým vstávať pri presune na menšie vzdialenosti.

Kancelárske pomôcky po ruke (kalendár, perá, papiere, pracovné materiály, zošívačka, spinky, lepiaca páska…) skutočne dokážu uľahčiť prácu. Nechcete predsa stráviť množstvo času neustálym hľadaním. Veci, ktoré používate najčastejšie majte vždy na očiach. Môžete ich mať priamo na stole, ale pomôžu aj rôzne nástenné organizéry. V horných zásuvkách majte najpotrebnejšie veci, v nižších naopak tie, ktoré používate zriedkavo.

Keď už máte zriadené svoje pracovné miestečko, je potrebné pripraviť si aj kvalitnú pracovnú atmosféru. Dohodnite sa aj so zvyškom rodiny, aby vás pri práci nevyrušovali. Určite si jasné pravidlá, v akom čase, prípadne v akých situáciách môžu prísť za vami a kedy vás majú nechať na pokoji.

Vypnite taktiež všetky nepotrebné rušivé podnety, ako je televízia, rádio, mobil a všetky rušivé notifikácie v PC. Niektorým pri práci naopak pomáhajú inšpiratívne zvuky. Nemusí to byť práve hudba, ale aj rôzne zvuky prírody ako šum dažďa či spev vtákov môžu byť veľmi podnetné. Aby bola vaša práca kvalitná, potrebujete predsa vhodné prostredie so všetkým čo k tomu patrí.


Pracujete doma? Ako ste spokojní so svojim miestom pre prácu? Ak máte nejaké tipy, ktoré by mohli pomôcť aj iným, sem s nimi 🙂

 

Google a Facebook vyhlásili, že ich zamestnanci budú z domu pracovať zrejme do konca tohto roka, v rade firiem už sa však opäť pristupuje k životu v kancelárii. Čo s tým, keď ste si ale počas karantény uvedomili, že ste oveľa spokojnejší a výkonnejšie, ak pracujete z domu?

Pandémie pomohla mnohým podnikom s tým, s čím inak zápasili celé roky. Fungovať, aspoň čiastočne, bez toho aby sa jednotliví zamestnanci museli fyzicky stretávať.

Na sociálnych sieťach si síce môžete prečítať statusy, ktoré lamentuje nad vyčerpaním z porady na Zoomu, všetko však nasvedčuje tomu, že budúcnosť práce sa skrýva skôr u nášho domáceho než kancelárskeho stola.

 

Ekonóm Stanfordovej univerzity Nick Bloom už v roku 2015 uverejnil štúdiu, v ktorej skúma zamestnanca jedného čínskeho call centra. Tí, ktorí pracovali z domu, boli nielen o 13 percent efektívnejšie ako kontrolná vzorka, ktorý vykonával rovnaké zadania v kancelárii, ale aj šťastnejší a lojálnejší voči zamestnávateľovi.

Umožniť svojim zamestnancom pracovať z domu znamená nielen ušetriť na veľkosti prenajímaných priestorov a  káve v kuchynke . Ekonomická kríza mení trh zamestnanie a možnosť vykonávať určité profesie na diaľku sa zrazu javí ako zaujímavý bonus, ktorý firmu nič nestojí. Naopak.

Dôvod, prečo viac spoločností neprešlo na režim vzdialenej práce už dávno, je psychologický. V úlohe šéfa musíte dať tým, ktorí pre vás pracujú z domova, plnú dôveru. Ako podriadený zase dokázať, že vaše produktivita a motivácia nielen neklesli, ale naopak stúpajú.

Ako teda svojho šéfa presvedčiť, že váš home office prinesie firme len benefity? Tu je päť strategických krokov :

Zhrňte náplň svojej pozície
Čo konkrétne vaše zamestnanie obnáša? Ak je jeho súčasťou stretávaní sa s klientmi, pracovať výhradne z domova sa vám zrejme nepodarí. Môžete ale skúsiť vyjednať flexibilnejšie pracovnú dobu. Obzvlášť teraz, kedy sme vďaka epidémiu pochopili, že veľa stretnutí a porád sa dá efektívnejšie vyriešiť telefónom a e-mailom.

Spíšte svoje úspechy v domácom režime
Rekapitulujte svoje pôsobenie počas núteného home officu a zhodnoťte si pre seba, ako sa vám darilo. Zvládli ste rýchlejšie uzávierky? Dokončili projekt alebo vyriešili dôležitý problém? Všetky tieto úspechy musíte zaevidovať a potom ich použiť ako argument v rokovaniach so šéfom.

Home office produktivitu zamestnancov neznížil. Niektoré firmy z neho urobia štandard

Jan Strouhal – 3 minúty

Ako váš home office prospeje firme?
Vynechajte osobné výhody, ako napríklad skutočnosť, že domáce prostredie vás stresuje menej ako to kancelárske alebo že počas online porady ešte stíhate uvariť, a teda zvládate multitasking. Ak chcete so svojím návrhom uspieť, musí priniesť výhody pre všetkých. Ako môže skutočnosť, že budete aj naďalej pracovať z domu, pomôcť firme, tímu i vášmu šéfovi?

Stanovte skúšobnú dobu
Nemusíte hneď tvrdiť, že do kancelárie už sa nikdy vrátiť nechcete. Oveľa ľahšie sa vám bude o home officu vyjednávať, ak ho budete prezentovať ako testovacie obdobie. Navrhnite predĺženie práca z domu do konca leta. Na jeseň si môžete so svojím nadriadeným vyhodnotiť, či takýmto spôsobom chcú obe strany pokračovať ďalej.

Vyjednávajte
Je možné, že sa vám nepodarí premiestniť celú svoju pracovnú dobu do domácich kulís. Čo sa ale javí ako veľmi perspektívny, je získať túto možnosť aspoň čiastočne. Súčasné podmienky doby postpandemické, kedy sa všade šetrí a hľadajú sa nové spôsoby, ako efektívne fungovať, vám hrajú do kariet. Preto sa nevzdávajte, keď prvý pokus nevyjde, a za nejaký čas skúste podobnú debatu znovu otvoriť.

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

[contact-form-7 id=”794″ title=”SK”]

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *