Slovenskí programátori pracujú na svetovom systéme pre digitalizáciu nemocníc

Slovenskí programátori pracujú na svetovom systéme pre digitalizáciu nemocníc

Prelomový projekt v oblasti digitalizácie zdravotníctva sa vyvíja na Slovensku. Prečo práve u nás?

Na Slovensku je v Siemens Healthineers aktuálne viac ako 400 softvérových inžinierov, ktorí pracujú na podobných témach už dlhší čas. Urobili sme si vo svete dobré meno. Podieľame sa na špičkových riešeniach a prinášame kvalitu a rýchlosť. Myslíme si, že toto pomohlo k tomu, že keď náš biznis partner hľadal development partnera, obrátil sa priamo na nás.

В программисты я б пошел! Названы самые высокооплачиваемые профессии - Новости - vtambove.ru

Aká bola prvá idea, prečo ste sa rozhodli vyvíjať tento softvér v Siemens Healthineers?

Keď sa pozrieme na všetky oblasti priemyslu, vidíme rôzne pokročilý stupeň digitalizácie. Hovoríme tomu Industry 4.0. V zdravotníctve to ale až tak nevidno a pacienti stále čakajú, kým tento posun nastane. Človek sa môže pýtať, ako sú riadené nemocnice, akým spôsobom sa pozerá na ich efektivitu, čo robiť pre to, aby sme nemuseli dlho čakať na zákrok, a aby lekári vedeli, čo sa bude diať. Skrátka, čo robiť, aby to celé šliapalo ako hodinky.

Tu sa zrodila myšlienka vytvoriť inteligentné riešenie pre nemocnice. Pozrieť sa na ne ako na efektívnu prevádzku, ktorou prechádza pacient. Ten vstúpi dnu a v ideálnom prípade vystúpi ako zdravý človek. Táto cesta za uzdravením môže byť rôzne dlhá a rôzne komplikovaná. Našim cieľom je spraviť ju čo najkratšou a najpríjemnejšou pre neho a zároveň najefektívnejšou pre nemocnicu.

Не только программист. Как помочь ребёнку выбрать профессию, если вы ничего не смыслите в IT | Мел

S čím konkrétne v rámci vášho riešenia pracujete?

Snažíme sa pomocou softvéru vizualizovať, čo sa v nemocnici deje. Kadiaľ prechádzajú pacienti, kde dochádza k zdržaniam a čakaniam a kde vzniká niečo, čo v priemysle nazývame „waste“ – teda nepotrebné a zaťažujúce momenty. Nemocnica vďaka tomu môže prehodnotiť procesy a postupy a nastaviť ich čo najefektívnejšie. Využívame pri tom mnohé softvérové vymoženosti, ako umelú inteligenciu, internet of (medical) things, cloud a iné. Nie je to len o samotnom softvéri, ale o celkovom riešení pre nemocnice.

Naše riešenie bude mať veľký vplyv na chod nemocnice. Pacient bude vedieť, kedy je kam objednaný a nebude musieť na lekára čakať dve hodiny. Zdravotné sestry môžu počítať s lepšou plánovateľnosťou smien a ich nasadením. Lekári môžu lepšie plánovať zákroky a vyvarovať sa toho, že budú mať plnú čakáreň frustrovaných ľudí alebo naopak, v nej pacienti nebudú. Manažment nemocníc zas bude môcť poskytovať viac zdravia za menej peňazí. Odhadujeme, že náš systém môže nemocniciam pomôcť ušetriť až 30 % nákladov. Inak povedané, pri aktuálnych zdrojoch by nemocnice dokázali pacientom poskytnúť až o tretinu viac výkonov.

Когда программистам перестанут так много платить — Офтоп на vc.ru

Ako toto riešenie pocíti pacient? Bude mať lepší prehľad o tom, čo sa s ním počas liečby deje?

Áno, ale nielen to. Ak sa pozrieme do ďalekej budúcnosti, bude vďaka PJM vidieť, kde sa nachádza nielen fyzicky, ale aj zdravotne. Aký je jeho aktuálny stav a kde je jeho cieľ – bod, v ktorom je zdravý, plný života a sily. Cez PJM uvidí, aká je jeho cesta k tomuto cieľu. V bližšej budúcnosti príde do nemocnice, vie, čo ho čaká, kde sa to udeje, ako sa to udeje, s kým sa to udeje. Takto vie byť PJM užitočný aj pre pacienta.

Kde konkrétne má v tomto riešení miesto umelá inteligencia?

Proces digitalizácie nemocníc si môžeme rozdeliť. Bod 0 je, že nemocnica funguje tak, ako funguje – bez žiadnych zmien. Vieme, že to často znamená čakanie a neefektivitu. Prvým krokom je ukázať vedeniu, ako nemocnica funguje, kde dochádza k čakaniu, kde majú nedostatok personálu a kde dochádza k preťaženiu zariadenia. V ďalšom kroku dochádza ku konzultácii, pri ktorej hľadáme cesty, ako celý proces optimalizovať. V tomto kroku využívame aj vedomosti z iných podobných zariadení, kde môžeme hľadať inšpiráciu. A tu prichádza na rad umelá inteligencia.

Umelá inteligencia spracováva vedomosti a aktuálnu situáciu. Dokáže vyhodnocovať stavy, od „extrémnej“ situácie, kedy čelíme svetovej pandémii, až po „banality“ ako mimoriadne zlé počasie, kedy sa zvyšuje pravdepodobnosť nehôd, čo môže mať vplyv na záťaž na urgentnom príjme či chirurgii.

Všetky tieto informácie tečú do systému, umelá inteligencia ich spracuje a ukáže predikcie, ako sa bude systém správať v budúcnosti. Na základe toho potom môžu nemocnice nastaviť kapacity lekárov či presmerovať jednotlivé zákroky.

Что программисты думают о зарплатах и налогах - Журнал Деньги

V zdravotníctve sa pracuje s mimoriadne citlivými dátami a vzniká tu otázka ohľadom bezpečnosti. Čo robíte z tohto pohľadu v Siemens Healthineers teraz a ako viete skúsenosti využiť pri novom projekte?

Máme výhodu v tom, že práve na Slovensku máme Centrum kompetencií pre počítačovú bezpečnosť, ktoré poskytuje cybersecurity služby v rámci Siemens pre celý svet. Keďže sme vývojové centrum a zaoberáme sa vývojom softvéru pre medicínske systémy, snažíme sa držať zásady (Cyber)security by Design. To znamená, že počítačovú bezpečnosť neriešime ako nejakú čerešničku na torte, ale od prvopočiatku. Zaoberáme sa ňou už pri návrhu architektúry systému, pri výbere technológií aj pri písaní zdrojového kódu. Naši experti pomáhajú vývojovým tímom na Slovensku, ale aj v iných krajinách sveta, vyvíjať softvér bezpečným spôsobom.

Samozrejme, aj napriek tomu môžu vzniknúť chyby, keďže človek je nedokonalý a svet útočníkov sa neustále vyvíja. Po tom, čo máme softvér dokončený, nastáva takzvané penetračné testovanie alebo aj etické hackerstvo. Máme expertov, ktorí sa snažia eticky dostať do systému a ukázať jeho slabiny.

Riešenie ste začali vyvíjať ešte pred nástupom pandémie. Ako vás ovplyvnil COVID-19 a aktuálna situácia vo svete?

Koncom minulého kalendárneho roka sme začali štartovať náš projekt a plánovali sme, že v lete 2020 už budeme mať 30- až 40-členný tím pracujúci na tomto riešení. Medzičasom sme zazmluvňovali svetových partnerov na testovanie riešenia a toto všetko sa kvôli COVID-19 spomalilo. Teraz chytáme druhý dych a rozbiehame vývoj v plnej sile. Stále hľadáme šikovných ľudí, ktorí majú chuť na projekte pracovať. Chceme dať príležitosť všetkým programátorom, čo chcú zmeniť spôsob, akým dnes funguje zdravotníctvo. Dokonca sme spustili náborovú kampaň, kde sa o projektoch a práci u nás dozvedia všetko dôležité. V priebehu roka 2021 chceme spustiť pilotné testovanie vo vybraných nemocniciach po celom svete, počas ktorého budeme systém zdokonaľovať.

Образцы резюме - Компьютеры и интернет - Obrazcy-rezume.ru

Samotný COVID-19 podčiarkol nutnosť riešenia, ako je toto. Práve v súvislosti s ním nemocnice bojujú s nedostatkom personálu a preťažením, ktoré sa v určitej miere dá predpovedať. V tejto situácii je efektivita rozhodujúca, aj keď je to samozrejme veľmi náročné.

Články označené logom TREND WE KNOW HOW sú pripravené v spolupráci s komerčnými partnermi. Redakcia nie je ich autorom, napriek tomu môžu byť pre čitateľa prínosné

Potrebujeme zamestnancov. Čakáme na teba!

Prihlásiť sa ku odberu noviniek

[contact-form-7 id=”794″ title=”SK”]

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *